Před 15 lety prodala Zemanova vláda zbytek akcií MUS

Datum: 28.7.2014

Rozhodnutí vlády Miloše Zemana, která 29. července 1999 prodala 46,29 procenta akcií Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve Švýcarsku registrované společnosti Investenergy za 650 miliónů korun, dodnes vzbuzuje otázky. Pochybnosti panují podle švýcarských i českých vyšetřovatelů nejen kolem příliš nízké ceny, ale také kolem dalších okolností obchodu. Nejasné je i to, kdo ovládal Appian Group, mateřskou firmu Investenergy, a odkud se vzaly peníze na koupi dolů. 
    Podle médií stáli od počátku za investiční skupinou manažeři dolů, kteří pro obchod využili fondy, vytvořené podnikem na rekultivaci. Appian začal skupovat akcie MUS už v roce 1997 a ještě před rozhodnutím kabinetu z léta 1999 ovládl většinu těžařské firmy. Už začátkem tisíciletí prověřovala privatizaci MUS protikorupční policie, která zkoumala i to, jestli firma nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V létě 2008 byl ale případ odložen. 
    Nový impuls do vyšetřování přinesl až zájem švýcarských úřadů, které se na prodej MUS zaměřily v roce 2005. V roce 2010 byli kvůli kauze vyslechnuti i Zeman a jeho ministři. Současný český prezident tehdy řekl, že o vyvedení peněz na získání akcií MUS přímo z firmy nevěděl. V říjnu 2011 švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších machinací sedm lidí, včetně někdejších nejvyšších šéfů těžební firmy, kterou mezi roky 2006 a 2010 ovládl miliardář Pavel Tykač. 
    Loni v říjnu švýcarský soud uznal šestici manažerů vinnými a uložil jim vesměs nepodmíněné tresty vězení (odsouzení se před několika týdny odvolali). Rozhodl také, že zablokované peníze se nevrátí ani ČR, ani dnešním majitelům dolů. Předloni v červnu obnovila vyšetřování i česká policie, která začala někdejší manažery MUS stíhat pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů (asi tři miliardy korun) a použili je na nákup akcií. Česká část kauzy ještě k soudu nedospěla. 

pvl sat