V Č. Budějovicích pokračuje rozšiřování horkovodní sítě

Datum: 30.7.2014

Teplárna České Budějovice dnes zahájila druhou etapu přestavby parovodu na horkovod na Pražském předměstí. Stavba přijde na 70 milionů korun, z nichž 40 milionů pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí. ČTK to řekl předseda představenstva společnosti Miroslav Houfek. Horkovodní teplárenská síť v Českých Budějovicích se tak přes léto prodlouží o další dva kilometry na 20 kilometrů. 
    "Podle délky rekonstruovaných rozvodů jsme jedním z lídrů modernizace sítí v republice. Přechod na horkovod musí mít ale ekonomický smysl, protože není levný. Je to způsob, jak snížit tepelné ztráty v síti a zefektivnit provoz," uvedl Houfek. Tento přínos ocenilo i Teplárenské sdružení ČR, které letos českobudějovické teplárně udělilo za první etapu výroční cenu a titul Projekt roku 2013. První etapa měřila shodně dva kilometry a horkovod na Pražské předměstí přivedla ze sídliště Vltava. 
    Původní parovodní potrubí bylo dimenzováno hlavně pro zásobování průmyslových podniků v době před 30 a více lety a dnes už nesplňuje požadavky na tepelné ztráty ani spolehlivost. Proti původnímu parovodnímu je nové horkovodní potrubí izolované a s menším průměrem přizpůsobené současným i budoucím potřebám. 
    Teplárna ve městě provozuje 166 kilometrů tepelných rozvodů, jejichž součástí je i 133 předávacích stanic. První horkovodní část vznikla v letech 2006 a 2007 na sídlištích na levém břehu Vltavy. Loni pak byla prodloužena právě ze sídliště Vltava až na Pražské předměstí k výměníkové stanici Klostermannova. 
    Celkové výnosy Teplárny České Budějovice a.s. loni meziročně klesly o více než 430 milionů na 993,855 milionu korun, zisk před zdaněním pak ze 184 milionů na 83 milionů korun. Teplárna prodala 1709 terrajoulů tepla, o 424 terrajoulů méně než v roce 2012, elektřiny o 23.787 megawatthodin méně, tedy 114.046 MWh. 

mi snm