Hornorakouští odpůrci atomu kritizují odvolání Pavlovce z funkce

Datum: 26.1.2011

Linec (Rakousko) (ČTK) - Organizace odpůrců jaderné energie v  Horních Rakousech odmítají odvolání dosavadního hornorakouského pověřence pro příhraniční jaderné elektrárny Radka Pavlovce z funkce. Od Nového roku je Pavlovec už jen poradcem pro tuto problematiku. Odpůrci atomu kritizují zemského radního pro životní prostředí (odpovídá funkci ministra zemské vlády) Rudiho Anschobera, že tak chce potlačit politicky nepohodlné protiatomové aktivity. Napsala to dnes agentura APA.

"Anschober má zjevně velký problém s osobnostmi pracujícími nezávisle a bez instrukcí," prohlásila Elvira Pöschková z organizace Protiatomová scéna (Antiatom-Szene). Obvinila tohoto představitele strany Zelených, že ukazuje ostatním politickým silám, jak odstavit politicky nepohodlné protiatomové aktivity.

"Zřejmě nemá taky žádný problém s tím, aby dával přednost moci a kontrole před zastavením jaderných elektráren," dodala. Spolu s Peterem Rosenauerem z organizace Resistance for Peace se shodli, že Anschober by měl své "mocenské choutky" odsunout do pozadí a raději zajistit rámcové podmínky, aby Pavlovec mohl nerušeně pokračovat ve své činnosti.

Pavlovec, který se narodil v Československu a je rakouským občanem, pracoval jako protiatomový pověřenec hornorakouské zemské vlády od roku 1998. Zaměřoval se především na koordinaci protestů proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Od počátku letošního roku ale už má jen funkci poradce v protiatomové problematice, což mimo jiné znamená, že již spolkovou zemi Horní Rakousy nezastupuje na bilaterálních jednáních expertů. Tento postup podle APA navrhl sám, když nedošlo k dohodě o budoucnosti protiatomové ofenzivy.

Toto řešení má platit půl roku, tedy do konce června. Pavlovec naznačil, že je ochoten ve své práci pokračovat, požaduje ale, aby mohl vytvářet dlouhodobé plány jak obsahově, tak finančně, a samostatně pracovat s  veřejností. Anschober dal naproti tomu najevo, že hodlá funkci protiatomového pověřence nově obsadit.

Pavlovec v uplynulých dnech neskrýval zklamání z údajného ústupu Rakouska od protijaderné politiky, alespoň v dosavadní podobě. "Antiatomová politika je u konce," řekl podle APA. Především na celostátní úrovni byla prý "zcela demontována". Když na bilaterálních jednáních například kritizoval bezpečnostní nedostatky jaderných elektráren, byl vedením rakouské delegace zaražen a jeho prohlášení označeno za "mínění jednotlivce". Pokazoval také na to, že bývalí kancléři Wolfgang Schüssel a Alfred Gusenbauer pracují po odchodu z funkce u firem, které se podílejí na jaderném programu. Neskrýval ani, že není moc oblíben ani u protijaderných aktivistů, podle nichž je naopak málo radikální a důrazný.

Anschober se nedávno Pavlovce zastal v jeho kritice protiatomové politiky vídeňské vlády. "Pavlovec je vynikající expert, ale individualistický bojovník a málo týmový hráč," dodal. Naznačil, že Pavlovec bude moci nadále působit jako poradce a koordinátor, protože Horní Rakousy budou nehledě na útlum antiatomové politiky na celostátní úrovni ve své protijaderné ofenzivě pokračovat.

ik šeb