Energie od A do Z

Víte, co všechno je zapotřebí k tomu, aby se energie dostala do vašeho domu? Zajímá vás, kde a jak se tvoří konečná cena energií? To, a ještě mnohem víc se dozvíte v sekci Energie od A do Z. Získejte informace o zdrojích, výrobě, legislativě a trhu v oborech plynárenství, elektroenergetiky a teplárenství. Získáte tak lepší přehled, který vám bude užitečný při řešení vašich energetických potřeb.

Zdroje energie

Přehledný výčet zdrojů, ze kterých je možné získávat elektřinu, plyn či teplo. Dozvíte se, jakým způsobem je možné tyto zdroje získávat, které z nich v sobě skrývají nejvíce energie a jaké množství je na Zemi k dispozici.

Výroba energie

Zdroje energie je možné zpracovávat různými způsoby. Mnohé je třeba ještě důkladně upravit. Získejte informace o tom, jak probíhá přeměna zdrojů na energii, která je už připravena k využití pro průmysl a domácnosti.

Dodávka energie

Doprava energie na místo spotřeby se může zdát jednoduchá. Víte ale, kolikrát je třeba změnit parametry elektrické energie na její cestě z elektrárny do místa spotřeby? Dozvíte se také, jakým způsobem se kontroluje množství a kvalita importovaného zemního plynu a mnoho dalších zajímavostí.

Obchod a trh

Jak funguje trh s energiemi? Jak je možné, že lze změnit dodavatele elektřiny, aniž by bylo třeba instalovat novou rozvodnou síť? Může obchodovat s energií i někdo, kdo ji vůbec nevyrábí? Odpovědi najdete v sekcích Obchod a trh.

Cenotvorba

Víte, že ceny za teplo se v některých oblastech ČR liší až o stovky procent? Jsou ceny za energie vůbec nějak regulovány? Zjistěte si, z čeho se skládají ceny energií a co všechno je ovlivňuje. Možná budete překvapeni.

Úloha státu

Energetika je odvětvím, které se dotýká každého občana na celém světě. Všechny státy se proto snaží, mít nějaký vliv na ceny a dosažitelnost energetických komodit, jako je elektřina, plyn či teplo. Jaké nástroje k tomu používá ČR a kdo je za energetiku zodpovědný se dozvíte v jednotlivých sekcích Energie od A do Z.

Legislativa

Jaké zákony, předpisy a nařízení přímo ovlivňují trh s energiemi? Kdo je oprávněný s energiemi obchodovat a jaké povinnosti z tohoto oprávnění vyplývají? Nahlédněte do pozadí legislativy a staňte se dobře informovaným spotřebitelem energií.