Eustream: Dodávky ruského plynu pro Evropu nejsou narušeny

Datum: 17.6.2014

Dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie přes Ukrajinu pokračují beze změny, oznámil dnes podle agentury Reuters slovenský přepravce zemního plynu Eustream. Rusko v pondělí přestalo dodávat plyn na Ukrajinu kvůli sporům o nezaplacené účty a krize ohrožuje zásobování plynem pro zbytek Evropy. 
    "Eustream nezaregistroval na kompresorové stanici Velké Kapušany žádný pokles objemu plynu mířícího do Evropské unie z východu," uvedla na svých internetových stránkách společnost zajišťující tranzit suroviny přes Slovensko dál do Evropy. 
    Ruská společnost Gazprom pozastavila dodávky plynu na Ukrajinu poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Po selhání posledního vyjednávání o ceně za plyn v noci na pondělí požaduje ruský plynárenský gigant, aby Kyjev platil příští dodávky dopředu. 
    Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov v pondělí ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou k evropským odběratelům přes Ukrajinu dál. Kyjev má podle něj za povinnost je nepřerušovat. Zároveň ale Kuprijanov upozornil Brusel, že komplikace nastat mohou. 
    EU i Ukrajina ale mají údajně v současnosti dostatek zásob plynu, s nimiž si při výpadku dodávek mohou vystačit řadu měsíců. 

lcm hej