Siemens a Mitsubishi nabídly Alstomu transakci za 7 miliard eur

Datum: 17.6.2014

Německý průmyslový konglomerát Siemens a japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI) dnes předložily francouzské strojírenské skupině Alstom společnou nabídku na třístrannou transakci v hodnotě sedmi miliard eur (192 miliard Kč). Jejich návrh konkuruje nabídce americké společnosti General Electric, která chce odkoupit energetickou divizi Alstomu za 17 miliard dolarů (asi 344 miliard Kč). 
    V rámci navrhované transakce by Siemens koupil od Alstomu jeho výrobu plynových turbin za 3,9 miliardy eur v hotovosti. MHI by s Alstomem založila tři společné podniky ve výrobě různých energetických zařízení, koupila v celé firmě desetiprocentní podíl a vložila by do ní 3,1 miliardy eur. Siemens chce navíc jednat o možnosti vytvořit "evropského šampiona" na poli železničních vozidel tím, že spojí aktivity obou skupin. 
    Obě firmy sdělily, že jejich návrh zachovává Alstomu téměř celý jeho dosavadní rozsah aktivit. Transakce by posílila jeho finanční situaci a umožnila mu zůstat velkou francouzskou společností. 
    Alstom by dal přednost nabídce od GE, ta se však nelíbí francouzské vládě, která se aktivně sháněla po konkurenční nabídce a sama si dala právo podobné "strategické" transakce vetovat. Paříž dnes oznámila, že francouzský prezident François Hollande se sejde s šéfy německé a japonské skupiny v úterý dopoledne, odpoledne by měli oba představitelé seznámit se svým plánem parlament. 
    Paříž získává díky oficiální nabídce Siemense a MHI větší páku na GE, upozorňuje agentura Reuters. Může tak nyní po Američanech požadovat vyšší garance pracovních míst a sliby udržení významných aktivit ve Francii. Paříž se zejména obává o divizi jaderného strojírenství. Správní rada Alstomu by měla nabídky projednat do konečného termínu 23. června. 
    Siemens dnes vyvinul na amerického konkurenta tlak, když oznámil, že součástí jeho nabídky je garance pracovních míst v převzatém oboru na tři roky. Dodal, že aliance mezi MHI a Alstomem vytvoří ve Francii přes tisícovku nových míst. 
    Siemens dříve naznačoval, že by si chtěl s Alstomem vyměnit některá svá aktiva. Německý podnik chtěl převzít většinu aktivit Alstomu v energetice a za to by předal francouzské firmě svou výrobu železničních vozidel. O to ale neměl Alstom zájem. 
    Francouzská vláda musela před deseti lety Alstom zachraňovat. Firma ale potřebuje další pomoc, protože se potýká s vysokými dluhy, silnou konkurencí a slabou poptávkou. 
    Energetická divize Alstomu vyrábí turbiny pro uhelné, plynové, větrné i jaderné elektrárny a systémy pro přenos elektřiny. Alstom po celém světě zaměstnává kolem 93.000 lidí, z toho asi pětinu ve Francii, a je silně závislý na zakázkách od francouzské elektrárenské společnosti EDF a železniční skupiny SNCF. 

hp spr