Bulharsko vidí možnost dodávek plynu z Kypru

Datum: 17.6.2014

Kypr by případně mohl dodávat zemní plyn do Bulharska a dalších středoevropských zemí. Po setkání se svým kyperským protějškem to dnes prohlásil bulharský ministr zahraničí Kristian Vigenin. Ostrovní stát by prý mohl být klíčovou zemí pro zamýšlený koridor "sever-jih" pro přepravu plynu do střední Evropy, která je výrazně závislá na ruských dodávkách. 
    "Kypr může hrát důležitou roli v projektu dodávek plynu do terminálů (na zkapalněný zemní plyn) v Řecku a odtud se pak může vést plyn do Bulharska, Rumunska a stření Evropy," řekl podle agentury AP Vigenin. 
    Bulharsko je takřka zcela závislé na dodávkách plynu z Ruska a ruský plyn nemůže plně nahradit, podotkl šéf bulharské diplomacie. Kypr by se ale podle něj ve střednědobém horizontu mohl stát dodavatelem této strategické suroviny. 
    Kypr u jižního pobřeží objevil naleziště, které by mohlo obsahovat odhadem až skoro 170 miliard kubických metrů plynu. O zajištění průzkumu pole se zajímají americká energetická společnost Noble a její izraelští partneři Delek a Avner. Bulharsko ročně dováží zhruba tři miliardy krychlových metrů plynu. 
    Ruský plynárenský monopol Gazprom dnes přerušil dodávky plynu na Ukrajinu, neboť Kyjev nezaplatil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Krok Gazpromu přitom vyvolává obavy z možného omezení dodávek do dalších zemí Evropy. 

kne spr