Německo by prý mohlo zastavit prodej divize RWE ruskému magnátovi

Datum: 17.6.2014

Německé ministerstvo hospodářství zkoumá, zda nezastavit prodej divize energetické skupiny RWE pro těžbu plynu a ropy skupině ruských investorů v čele s miliardářem Michailem Fridmanem. Mluvčí ministerstva řekla, že by to mohl umožnit článek zákona o zahraničním obchodu, podle něhož by mohl Berlín transakci zastavit, kdyby existovaly konkrétní náznaky, že ohrožuje "veřejnou bezpečnost a pořádek". Německá vláda prý tuto část zákona nikdy dřív nevyužila. 
    "Vyšetřování začalo," řekla mluvčí agentuře Reuters. "Je to vyšetřování s otevřeným koncem, (které má zjistit), zda existují podmínky pro zabránění obchodu podle zahraničně obchodní smlouvy," dodala. 
    RWE a ruští investoři podepsali dohodu o prodeji divize DEA v březnu. Obchod za 5,1 miliardy eur (více než 140 miliard Kč) se stal terčem kritiky vysoce postavených německých politiků. Rusko v březnu s odvoláním na nutnost ochrany ruskojazyčného obyvatelstva anektovalo ukrajinský Krym a vztahy mezi Moskvou a Západem se kvůli ruskému postoji k událostem na Ukrajině zhoršily. 
    Druhý nejbohatší Rus Fridman a spolupracující investoři by transakcí získali podíly ve zhruba 190 ropných a plynárenských licencích nebo koncesích v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe. 
    Německé ministerstvo o vyšetřování firmu RWE informovalo. Skupina nadále očekává, že transakci letos dokončí. 

kne spr