Ukrajina chystá reformu státního monopolu Naftogaz

Datum: 17.6.2014

Ukrajinská vláda připravuje reformu společnosti Naftogaz, která je monopolním dovozcem ruského plynu a správcem ukrajinského plynovodního systému a podzemních zásobníků. Oznámila to agentura Unian. Podstatou vládního návrhu je možnost vstupu západních investorů do dceřiné společnosti Ukrtransgaz, která plynovody spravuje. 
    V budoucím konsorciu si chce ukrajinský stát ponechat většinu 51 procent s tím, že zbytek mohou získat "společnosti vlastněné nebo kontrolované občany zemí Evropské unie nebo USA". Od reformy si Kyjev slibuje zejména velké investice, které silně podfinancovaný tranzitní plynovod nezbytně potřebuje. 
    Společnost Ukrtransgaz by se zároveň měla stát samostatným subjektem, jak to Ukrajině doporučila Evropská komise. Podle pravidel EU mají být odděleni operátoři plynového tranzitu od společností, které dobývají, dodávají či uchovávají zemní plyn. 
    O majetkový vstup do Naftogazu v minulých letech vytrvale usilovala ruská mamutí plynárenská společnost Gazprom. I dřívější proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče ale ruským námluvám odolával a snažil se získat ke spolupráci západní investory. 

jas