Kanada schválila stavbu kontroverzního ropovodu Northern Gateway

Datum: 19.6.2014

Kanadská vláda v noci na dnešek schválila výstavbu kontroverzního ropovodu Northern Gateway, který má přivést ropu z provincie Alberta na pobřeží Pacifiku. Odtud by se pak měla ropa vyvážet do Asie. Výstavbu ropovodu plánuje firma Enbridge a stát by měla 7,9 miliardy kanadských dolarů (147,3 miliardy Kč). Ropovod je součástí plánu země na rozšíření vývozu ropy do dalších zemí. 
    Schválení projektu se očekávalo, protože Kanada potřebuje novou infrastrukturu k vývozu ropy z břidlic, jejíž těžba roste. Důležitost projektu se navíc zvýšila poté, co USA odložily rozhodnutí o ropovodu Keystone XL, který měl přivést ropu z Alberty do USA. V severní části Alberty se nacházejí třetí největší zásoby ropy, prokázané rezervy jsou 170 miliard barelů. 
    Schválením projektu se otevírá možnost pro podání žalob od kritiků projektu, hlavně z ekologických důvodů. Stovky kilometrů povedou i divočinou a pohořími, převážně v provincii Britská Kolumbie. Enbridge také musí splnit více než 200 podmínek stanovených regulátory. Jsou mezi nimi i konzultace s domorodci žijícími kolem trasy ropovodu. 
    Délka ropovodu má být 1177 kilometrů. Končit bude v přístavu Kitimat, kde se bude ropa nakládat do tankerů a přepravovat dále do Asie, hlavně Číny. Kapacita přepravy má být 525.000 barelů ropy denně. Do přístavu Kitimat by mělo ročně připlout kolem 220 velkých ropných tankerů. Kritici se obávají úniků ropy, které by mohly poškodit místní nedotčené pobřeží. V paměti Kanaďanů žijících v Britské Kolumbii je stále neštěstí ropného tankeru Exxon Valdez z roku 1989. 
    Kanada v současnosti vyváží svoji ropu pouze do USA a ve srovnání s cenami ropy jinde ji prodává levněji. Proto je pro ní důležité rozšířit vývoz i do dalších zemí. O kanadskou ropu má zájem hlavně Čína a čínské státní firmy již do kanadského energetického sektoru investovaly za posledních několik let více než 40 miliard USD (810,5 miliardy Kč), napsaly agentury AP a Reuters. 

irl hej