Karlovarský kraj varuje před navýšením poplatků za těžbu

Datum: 19.6.2014

Karlovarský kraj odmítá návrhy na zvýšení poplatků za těžbu nerostů, které připravuje ministerstvo financí. Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) by se to v kraji dotklo jak těžby uhlí, tak například kaolinu. A firmám i lidem v jednom z nejméně rozvinutých krajů by to přineslo další problémy, řekl dnes novinářům. 
    "O přípravách změny poplatků za těžbu jsem se dozvěděl v Poslanecké sněmovně. Informoval jsem o tom pak na krajské tripartitě. Podle odhadů by to pro kraj znamenalo navýšení poplatků o 250 až 300 milionů ročně," uvedl Novotný. 
    Odvody státu za těžbu nerostných surovin jsou v Česku relativně nízké. Podle úvah ministerstva financí by měly vzrůst na osmi- až desetinásobek. Navíc by se měl změnit poměr přerozdělení. Podle Novotného zatím obce, kde těží, dostávají tři čtvrtiny a stát čtvrtinu poplatků. Nově by až 92 procent mělo jít státu a jen osm procent obcím. 
    "Kraji by to přineslo další zvyšování nezaměstnanosti. Lidem pak také dražší teplo. Navíc by zřejmě začali hledat jiné způsoby vytápění, méně ekologické, než je napojení na centrální vytápění," míní hejtman. 
    Novotný zašle dopisy s protestem na ministerstvo financí, Svaz měst a obcí a další instituce. Ačkoli by navýšení poplatků mohlo do státního rozpočtu přinést asi tři miliardy korun, podle Novotného by to znovu odnesly nejpostiženější kraje, Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj. 

pnp snm