Firma UJP zvažuje v Bystřici n.P. stavbu závodu na jaderné palivo

Datum: 20.6.2014

Společnost UJP Invest zvažuje v Bystřici nad Pernštejnem stavbu závodu na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Podle firmy je to jedna z možných lokalit pro výstavbu. Proti záměru se v Bystřici postavily přes dvě desítky místních podniků, z nichž část by s novým závodem v průmyslové zóně sousedila. Lidé ve městě začali podepisovat petici. Radnice proto plánuje místní referendum, které by se mělo konat s volbami na podzim. ČTK to dnes řekli zástupci firem, petičního výboru a města. 
    Návrh na vyhlášení místního referenda už projednala městská rada. Doporučila ho ke schválení zastupitelstvu, které se sejde příští středu. "Zastupitelstvo vyhlásí referendum v době komunálních voleb," řekl bystřický starosta Karel Pačiska (ČSSD). Uvedl, že by tento investor přinesl hospodářsky slabšímu regionu přes 200 pracovních míst. "Já jsem si myslel, že je to příležitost. Jestliže se to stalo konfrontačním tématem, tak se udělá referendum, ať si lidi rozhodnou, jak to má být," řekl starosta. 
    Firma UJP Invest, s.r.o., byla podle obchodního rejstříku založena v listopadu 2012. Patří společnosti UJP Praha, která mimo jiné vyrábí zdravotnické prostředky pro radioterapii. Záměr výstavby závodu na palivo pro jaderné elektrárny ČTK potvrdil Jaroslav Macoun, projektový manažer UJP Invest. "Hledáme vhodné místo pro umístění tohoto závodu," řekl. V úvahu podle něj připadá několik průmyslových lokalit, a to i na Slovensku. Bystřice nad Pernštejnem je jednou z nich. "Ale naším základním předpokladem je to, že musíme být chtění," řekl Macoun. 

vst snm