Zastupitelé Vysočiny zváží, zda podpoří stavbu bloku v Dukovanech

Datum: 24.6.2014

Zastupitelé Kraje Vysočina dnes projednají návrh na vyjádření podpory výstavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Text koncem května projednala krajská rada a doporučila jeho schválení. Jaderná elektrárna je podle krajské samosprávy významným zdrojem pracovních míst v jihovýchodní části kraje a má vliv i na vzdělanost a celkovou životní úroveň regionu. 
    Podle návrhu prohlášení by měl být dukovanský blok případně i upřednostněn před dostavbou Jaderné elektrárny Temelín. O postoji kraje chce hejtman následně informovat představitele vlády i firmy ČEZ, která dukovanskou elektrárnu provozuje. 
    Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Zaměstnávají 1200 lidí. Atomové bloky byly spouštěny v letech 1985 až 1987. Jejich životnost byla původně plánována na 30 let, což je lhůta, která pro první ze čtyř bloků vyprší příští rok. ČEZ ale chce jejich životnost prodloužit na 50 až 60 let. 
    Nový blok by podle představ firmy ČEZ mohl v této lokalitě začít fungovat kolem roku 2035. Zahájení výstavby ale bude záviset i na tom, jestli ji vzhledem k problematické ekonomické návratnosti podpoří stát. Na konferenci o Dukovanech ve Valči na Třebíčsku to před dvěma týdny řekl Ladislav Štěpánek z představenstva ČEZ. 

vst kš