Německo chce při výrobě elektřiny spolupracovat se zahraničím

Datum: 24.6.2014

Německo chce k vyvažování výkyvů produkce solárních a větrných elektráren využívat v budoucnu zahraniční energetické zdroje. Počítají s tím plány ministerstva hospodářství a energetiky na vybudování takzvaného kapacitního trhu s energií. Podle materiálů, které dnes zveřejnil týdeník Der Spiegel, by mezinárodní spolupráce měla začít v roce 2016 a Berlín se chce v první řadě orientovat na Rakousko. 
    Německo zahájilo rozsáhlou výstavbu obnovitelných zdrojů energie v rámci svého projektu transformace energetiky. Ten počítá s odstavením všech jaderných elektráren v zemi do roku 2022 a s postupným útlumem uhelných elektráren, jejichž výkon by obnovitelné zdroje měly nahradit. U solárních a větrných elektráren, které vyrábějí většinu "zelené elektřiny" v Německu, ale výkon kolísá v závislosti na povětrnostních vlivech a pro stabilitu dodávek je třeba ho vyrovnávat jinými zdroji. 
    Německo dlouhodobě předpokládalo, že kolísavou výrobu obnovitelných zdrojů budou vyvažovat paroplynové elektrárny, v nichž je technicky relativně snadné rychle regulovat výkon. V souvislosti s politickým napětím mezi Ruskem a Ukrajinou se ale objevily spekulace o tom, jak spolehlivé budou z dlouhodobého hlediska dodávky ruského plynu do Evropy. Na německém trhu tvoří ruský plyn zhruba třetinu veškerých dodávek této suroviny. 
    Nyní německá vláda podle Spiegelu prosazuje získání vyvažovacích kapacit pro vlastní energetickou síť v zahraničí. Spoléhá přitom především na rakouské přečerpávací elektrárny, v nichž by bylo možné uložit energii z německých obnovitelných zdrojů v době, kdy jí vyrábějí nadbytek, a znovu ji využít při propadu výroby. Obdobně by chtělo Německo později spolupracovat i s Norskem. Celkem by podle představy ministerstva hospodářství měl Berlín využívat 18 gigawattů zahraniční kapacity. 
    Ministerstvo ve svých předpokladech počítá také s dalším zvyšováním výroby obnovitelných zdrojů v Německu. Ta by postupně měla začít vytlačovat z trhu hnědouhelné elektrárny. Ministerstvo to chce podle Spiegelu zajistit zákonem, podle kterého bude možné provozovat pouze ty elektrárny na fosilní paliva, u nichž je možné flexibilně měnit výkon. 
    V současnosti mají obnovitelné zdroje podíl 25 procent na celkové výrobě elektřiny v Německu. V roce 2025 by se měl pohybovat mezi 40 a 45 procenty. Dominantním energetickým zdrojem v Německu zůstává nadále uhlí, loni se uhelné elektrárny podílely na celkové výrobě elektřiny 45,5 procenta. 

str lep