Francie si zajistila koupi pětinového podílu v Alstomu

Datum: 24.6.2014

Francouzská vláda si zajistila opci na koupi podílu 20 procent ve strojírenské firmě Alstom od komunikační firmy Bouygues. Oznámil to dnes ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Získání podílu vládou je důležitou podmínkou pro spolupráci mezi Alstomem a americkou firmou General Electric. 
    "Máme kupní opci, která nám umožňuje nákup ve chvíli, až bude cena tak nízká, jak je to možné," řekl Montebourg televizní stanici France 2. Bouygues zatím půjčí podle něj akcie Alstomu státu, takže vláda bude moci okamžitě začít vykonávat funkci akcionáře Alstomu, uvedla agentura Reuters. 
    Správní rada Alstomu v sobotu jednomyslně schválila nabídku amerického konglomerátu GE na koupi energetické divize francouzské firmy za 17 miliard USD (343 miliard Kč) v hotovosti. Součástí dohody je i další spolupráce mezi GE a Alstomem, její podmínkou však bylo to, že si vláda musí zajistit v Alstomu pětinový podíl. 
    Podle současné tržní kapitalizace Alstomu je hodnota podílu, který vlastní firma Bouygues 1,7 miliardy eur (46,6 miliardy Kč). Bouygues však koupil podíl v roce 2006 za dva miliony eur. 
    GE kromě hotovosti za převzetí divize nabídl Alstomu také vytvoření tří společných podniků, a to pro oblast rozvodných sítí, obnovitelných zdrojů energie a pro byznys v jaderných technologiích. Oba partneři by v nich měli rovný podíl. Ve společném podniku pro jaderné technologie má mít navíc vláda možnost veta. GE také souhlasil, že Alstomu prodá svou divizi pro systémy železniční signalizace, aby tak podpořil zbylé aktivity francouzského podniku v oblasti dopravy. Americká firma rovněž nabídla záruky týkající se pracovních míst a rozhodovací struktury a slíbila v příštích třech letech vytvořit ve Francii 1000 nových pracovních míst. 

irl hej