Ministr Gabriel: Německo podcenilo stavbu elektrických vedení

Datum: 26.6.2014

Německo udělalo chybu, když se soustředilo pouze na zvyšování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a zanedbávalo výstavbu rozvodných sítí. Dnes to na kongresu Svazu energetického a vodního hospodářství prohlásil vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Zároveň obhajoval zákon, který omezuje budoucí stavbu obnovitelných zdrojů a o kterém bude v pátek hlasovat Spolkový sněm. 
    "Stále jsme se soustředili pouze na to, kolik procent elektřiny z celkové spotřeby obnovitelné zdroje vyrobí," řekl Gabriel. "Zcela jsme přitom zanedbali stavbu elektrického vedení. Takže nyní se dostáváme do situace, kdy máme u severomořského pobřeží přebytek elektřiny, ale Bavorsko ji musí nakupovat z Rakouska," dodal. 
    Vláda se nyní snaží urychleně prosadit výstavbu páteřních vedení ze severu na jih Německa. Zároveň chce zastavit rychlou výstavbu nových obnovitelných zdrojů. Návrh zákona předpokládá stropy pro uvádění nových větrných, solárních i dalších elektráren na trh a při překročení těchto stropů jim hrozí odebráním veřejné podpory. 
    I výše příspěvku na provoz obnovitelných zdrojů by se podle zákona měla snížit. "Systém z doby, kdy měly obnovitelné zdroje podíl na výrobě elektřiny čtyři procenta nemůže fungovat v době, kdy mají podíl 25 procent," prohlásil Gabriel. "Nyní máme roční náklady na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 23 miliard eur (630 miliard korun). A pokud náklady porostou dál, povede to k tomu, že se lidé začnou stavět proti celému projektu transformace energetiky a ten ztroskotá," dodal. 
    Vicekancléř také obhajoval skutečnost, že zákon v omezené podobě zachová úlevy pro energeticky náročné firmy z placení příspěvku na obnovitelné zdroje. "Domácnosti mohou ušetřit při přechodu k jinému obchodníkovi s energiemi víc, než kolik ročně na příspěvku za obnovitelné zdroje zaplatí. Naproti tomu pro velké firmy by placení plné výše příspěvku bylo likvidační, což by znamenalo zánik pracovních míst," prohlásil Gabriel. 
    V současnosti platí německé domácnosti na podporu obnovitelných zdrojů 6,24 centu (1,71 Kč) za odebranou kilowatthodinu elektřiny. Zhruba 2000 firem s energeticky náročnou výrobou dosud platilo 0,05 centu za kilowatthodinu. Podle nového zákona bude mít nárok na úlevu jen kolem 1500 společností a příspěvek na obnovitelné zdroje budou platit ve výši 0,1 centu za kilowatthodinu. 

str spr