Gazprom podepsal s OMV dohodu o výstavbě plynovodu South Stream

Datum: 26.6.2014

Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes podepsal s rakouskou energetickou společností OMV konečnou dohodu o výstavbě rakouské větve svého kontroverzního plynovodu South Stream. Informovaly o tom agentury APA a Reuters. 
    South Stream má přivádět ruský plyn do západní Evropy přes Černé moře a Balkán, a vyhnout se tak Ukrajině. Vůči projektu má však výhrady Evropská unie, která po březnovém připojení ukrajinského Krymu k Rusku proces schvalování výstavby tohoto plynovodu pozastavila. 
    Dohodu o výstavbě rakouské části podepsali šéfové firem Gazprom a OMV ve Vídni, do které dnes na jednodenní pracovní návštěvu zavítal rovněž ruský prezident Vladimir Putin. "Je to investice do zabezpečení dodávek plynu pro Evropu," uvedl po podpisu dohody generální ředitel OMV Gerhard Roiss. "Evropa ruský plyn potřebuje. V budoucnosti bude potřebovat ještě více ruského plynu, protože evropská produkce plynu klesá. Myslím, že to chápe i Evropská komise," dodal. 
    Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller prohlásil, že jeho firma vede s Evropskou komisí "konstruktivní" rozhovory o povolení výstavby plynovodu South Stream. Dodal, že je kvůli tomuto projektu často v kontaktu s eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem. 
    Plynovod South Stream má podle současných plánů začít přepravovat ruský zemní plyn do Evropy od prosince 2015. Celkové náklady na tento projekt se odhadují na 40 miliard dolarů (přes 800 miliard korun), napsala agentura Reuters. 
    Celková délka plynovodu má činit 2446 kilometrů. Rakouská část, která naváže na maďarskou, srbskou a bulharskou, bude měřit pouze 50 kilometrů. Náklady na její vybudování v hodnotě 200 milionů eur (5,5 miliardy Kč) si firmy Gazprom a OMV rozdělí. 
    Evropská komise tvrdí, že projekt South Stream v současné podobě odporuje antimonopolním pravidlům Evropské unie, protože nenabízí žádný přístup třetím stranám. Projekt je navíc v rozporu se snahou EU o snížení energetické závislosti na Rusku, píše agentura Reuters.
    Bulharská vláda tento měsíc na žádost Evropské komise přerušila práce na plynovodu South Stream. Bulharský ministr hospodářství a energetiky Dragomir Stojnev nicméně prohlásil, že jeho země se nevzdává plánů na realizaci tohoto projektu. Ten počítá také s druhou větví plynovodu přes Řecko do Itálie. 

pmh rv