Temelín testoval možnost napájení čerpadel elektřinou z Orlíku

Datum: 30.6.2014

Vodní elektrárna Orlík v noci na dnešek zásobovala hodinu elektřinou Jadernou elektrárnu Temelín. Energetici si tím vyzkoušeli, jestli Orlík dokáže zajistit chod bezpečnostních systémů Temelína v případě výpadku proudu. Test, kterého se zúčastnili pracovníci společností ČEZ, E.ON a ČEPS, prokázal schopnost napájet elektřinou čerpadla v Temelíně. ČTK to řekl mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták. 
    Termín testů se plánoval s ohledem na současnou odstávku prvního bloku Temelína. Proud z Orlíku v Temelíně využili k najetí čerpadla cirkulační chladicí vody, které se svým výkonem patří k největším na elektrárně. "Během zkoušky jsme si chtěli ověřit přenosové schopnosti linky. Prioritou tedy nebyl čas, ale ujištění, že je Orlík schopen napájet největší temelínská čerpadla. A v tomto směru zkouška svůj účel splnila," řekl vedoucí odboru provozní režimy elektrárny Temelín Vít Sova. 
    Pokud by přenosovou soustavu postihl výpadek proudu a temelínským technikům by se nepodařilo zajistit elektřinu z dalších záložních zdrojů, právě Orlík nebo Lipno by Temelínu dodávaly elektřinu pro zajištění chlazení. Jako první na řadu přišlo Lipno. "Deset procent výkonu jednoho ze dvou lipenských turbogenerátorů je dostatečných, aby Temelín měl potřebné množství elektřiny pro chlazení reaktoru. Tato zkouška už proběhla před několika lety. Teď jsme si ověřili i severní variantu s výkonově silnějším Orlíkem," uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík. 

rek mol