Na Vsetínsku hořela solární elektrárna, škoda je čtyři miliony Kč

Datum: 30.6.2014

Hasiči se dnes odpoledne potýkali s požárem rozvodny solární elektrárny v obci Valašské Příkazy na Vsetínsku. Podle prvotních výsledků šetření byla způsobená škoda stanovena na čtyři miliony korun, informoval ČTK mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Příčinu vzplanutí hasiči nadále vyšetřují. 
    Hasičům se požár podařilo zlikvidovat po více než hodině od nahlášení. "Rychlý zásah komplikovala skutečnost, že rozvodna byla napojena na pole solárních panelů a elektroinstalace byla pod napětím elektrického proudu. Na místo byli proto povoláni zástupci provozovatele a technici," uvedl Netopil. Požár se podařilo po odpojení rozvodny od sítě lokalizovat. 
    Po uhašení byl celý objekt odvětrán. Podle Netopila se zásahem podařilo uchránit majetek za dalších 11 milionů korun. "Na zjištění příčiny vzniku požáru se budou podílet i příslušníci Technického ústavu požární ochrany Praha," poznamenal Netopil. 
    S podobným požárem se hasiči potýkali také v pátek odpoledne v Roštíně na Kroměřížsku. Z rozvodny solární elektrárny se požár šířil na okolní trávu, hasičům se podařilo jej záhy zlikvidovat pomocí práškových hasicích přístrojů. Technik provozovatele rozvodnu také odpojil od sítě, způsobená škoda byla vyčíslena asi na 600.000 korun. Uchráněno bylo zařízení za 90 milionů Kč. 

jav mol