Gazprom chce financovat plynovod do Číny z vlastních zdrojů

Datum: 30.6.2014

Ruský plynárenský monopol Gazprom hodlá financovat výstavbu plynovodu do Číny z vlastních zdrojů. Uvedl to dnes náměstek generálního ředitele podniku Vitalij Markelov na výroční valné hromadě akcionářů. Státní Gazprom nedávno podepsal dohodu o dodávkách plynu do Číny, která si vyžádá rozsáhlé investice do přepravní infrastruktury. 
    Ruský prezident Vladimir Putin začátkem měsíce uvedl, že vláda by měla po podpisu dohody s Čínou zvážit posílení kapitálu Gazpromu. Dodal, že dohoda s Čínou v dlouhodobém horizontu nepochybně zajistí návratnost investic do infrastruktury. Putin již dříve upozornil, že než plyn do Číny začne proudit, bude potřeba investovat 55 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). 
    Gazprom minulý týden vstoupil na singapurskou burzu, čímž získal lepší přístup k asijským investorům. Tento týden uvedl, že jedná rovněž o uvedení svých akcií na burzu v Hongkongu. 
    Dohoda s Čínou by mohla snížit závislost ruského exportu na Evropě coby hlavním odběrateli ruského plynu. Gazprom má na základě dohody dodávat do Číny 38 miliard krychlových metrů plynu ročně po dobu 30 let. Je to zhruba čtvrtina současné čínské roční poptávky a necelá čtvrtina objemu plynu, který Rusko loni vyvezlo do Evropy. Hodnota rusko-čínského kontraktu činí zhruba 400 miliard dolarů (osm bilionů Kč). Plyn bude Rusko do Číny posílat novým plynovodem, který spojí sibiřská plynová pole s oblastmi u čínského pobřeží. 

pmh lep