Dánsko je další zemí, která chce těžit plyn z břidlic

Datum: 30.6.2014

Dánsko je další zemí, která má zájem těžit plyn z břidlic. Město v severním Dánsku Frederikshavn udělilo povolení francouzské energetické firmě Total k provedení vůbec prvních průzkumných vrtů v zemi, které mají zjistit možnosti budoucí těžby plynu z břidlic. Povolení získala firma v době, kdy konvenční těžba plynu v Dánsku klesá. Informovala o tom dnes mluvčí města Frederikshavn Karin Rasmussenová. 
    Dánsko loni poprvé od roku 1997 spotřebovalo více energie, než kolik vyprodukovalo. Země sice zůstává čistým vývozcem ropy a zemního plynu, těžba ropy však loni klesla o 13 procent a plynu o 18 procent. 
    "Zastupitelstvo města Frederikshavn vydalo povolení k zahájení testovacích vrtů rezerv břidlicového plynu v zemi," uvedla Rasmussenová. "Konsorcium, které tvoří francouzská energetická firma Total a státní fond Nordsoefonden, plánují spustit průzkumný vrt koncem léta letošního roku." Total má v konsorciu podíl 80 procent. 
    Skupina lobbující za těžbu plynu z břidlic Shale Gas Europe rozhodnutí přivítala. "Dánsko, spolu s Británií, Španělskem, Polskem a Rumunskem, učinilo rozumné a vyvážené rozhodnutí, že břidlicový plyn má důležitou úlohu při uspokojení jejich budoucích energetických potřeb," uvedla skupina v prohlášení. 
    Země jako Británie a Polsko tvrdě prosazují rozvoj těžby plynu z břidlic. Břidlicovou ropu považují za jediný způsob, který by mohl omezit závislost Evropy na ruském zemním plynu, a také snížit náklady na energii, stejně jako se to podařilo v USA. 
    Rasmussenová však upozornila, že Total zatím získal povolení pouze na vrtání konvenčním způsobem, aby získal testovací vzorky. Zatím nesmí použít hydraulické štěpení, které se obvykle používá při těžbě plynu z břidlic. Hydraulické štěpení využívá chemikálie, písek a vodu pro rozlomení břidličných formací hluboko pod zemí a uvolnění plynu. 
    Ochránci životního prostředí v Dánsku proti plánům na průzkum těžby z břidlic protestují. Obávají se, že by hydraulické štěpení mohlo kontaminovat podzemní vody. Rasmussenová dodala, že tato metoda bude vyžadovat samostatnou studii dopadu na životní prostředí a zvláštní povolení. 
    Vláda vydala Totalu a fondu dvě licence na průzkum v severovýchodním Dánsku v roce 2010. Břidličné formace se zde nacházejí v hloubce kolem 4000 metrů. Těžba v zemi by však neměla začít dříve než v roce 2020. 
    Dánsko vyváží plyn do Německa, Nizozemska a Švédska. Švédsko je plně závislé na dánských dodávkách plynu, napsala agentura Reuters. 

irl hej