NWR připravuje možný prodej dceřiných firem, rozhodne v září

Datum: 2.7.2014

Těžební společnost New World Resources (NWR) se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž patří černouhelná OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace. ČTK to dnes řekl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák. Firma podle něj potřebuje, aby s podmínkami souhlasilo 75 procent věřitelů, zatím má souhlas 63 procent. 
    "Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsenzuální dohodu budou splněny," řekl ČTK Jonák. "Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje," dodal. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie. 
    Akcie NWR se obchodují na pražské burze, po ranním oznámení začala jejich cena strmě klesat. Po půl desáté akcie odepisovaly téměř devět procent a obchodovaly se za 8,20 koruny. 
    NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů na 450 milionů eur (12,4 miliardy Kč) a plánuje navýšit kapitál o 185 milionů eur. 
    Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci firmy tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje zhruba 2500 lidí. 
    Vláda na počátku června s NWR podepsala dohodu o státní pomoci v souvislosti s útlumem těžby v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. 
    NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. 

gcm irl jw