Zaměstnanci řecké energetické PPC plánují sérii stávek

Datum: 2.7.2014

Zaměstnanci řecké státní energetické společnosti PPC plánují od středy sérii stávek na protest proti vládnímu plánu na privatizaci firmy. Oznámil to dnes šéf hlavního odborového svazu společnosti GENOP-DEH Stamatis Relias. Stávky přicházejí v době hlavní letní turistické sezony. 
    Řecko se začíná pomalu dostávat z šest let trvající recese a velké naděje vkládá zvláště do turistiky. Letos čeká rekordní příliv turistů, který by měl pomoci ekonomice zpátky k růstu. Vláda proto naznačila, že pokud budou narušené dodávky elektřiny, mohla by donutit stávkující vrátit se zpět do práce. 
    Relias agentuře Reuters řekl, že odbory plánují zahájit ve středu 48hodinovou stávku. Stávka začne ve stejný den, kdy by měl parlament zahájit debatu o návrhu zákona, který má umožnit privatizaci PPC v roce 2015. Privatizace firmy je součástí záchranného programu od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. 
    "Věříme, že elektřina je veřejná komodita, která by měla zůstat pod státní kontrolou," prohlásil Relias. 
    Stávky v Řecku jsou běžné od roku 2010, kdy vláda představila řadu úsporných opatření v rámci záchranného programu. Od počátku letošního roku, kdy začala ekonomika vykazovat známky oživení, jsou však protestní akce mnohem méně časté. 
    Jeden z výkonných představitelů PPC který si přál zůstat v anonymitě, agentuře Reuters řekl, že stávka by neměla narušit dodávky elektřiny, protože v zemi je dostatek výrobních kapacit pro pokrytí poptávky. 
    Odbory podporuje hlavní levicová opoziční strana SYRIZA, která pohrozila, že bude hlasovat v parlamentu proti zákonu. Vláda uvedla, že přijme "veškerá nutná opatření", aby zajistila, že odbory nenaruší vrchol turistické sezony. 
    Vláda vlastní 51 procent PPC a plánuje prodat 30 procent akcií. PPC vyrábí zhruba dvě třetiny elektřiny v zemi a kontroluje téměř celý maloobchodní trh. Instalovaná kapacita činí 12.800 megawattů a firma patří také k největším světovým těžařům lignitu, měkkého hnědého uhlí používaného k výrobě elektřiny a považovaného za těžkého znečišťovatele životního prostředí. 
    Řecko je od roku 2010 závislé na pomoci od EU a MMF. Celkem dostalo slíbeno 240 miliard eur. Aby však mohlo získat další splátky z úvěru, musí mimo jiné schválit zákony, které uvolní cestu k liberalizaci energetického trhu. 

irl hej