Čínští komunisté vyloučili ze strany kvůli korupci čtyři činitele

Datum: 2.7.2014

Čínská komunistická strana vyloučila ze svých řad kvůli korupci čtyři vysoce postavené činitele, včetně bývalého místopředsedy Ústřední vojenské komise KS Číny Sü Cchaj-choua. Oznámila to státní tisková agentura Nová Čína. 
    Podle agentury Reuters se Sü zapletl do jednoho z největších korupčních skandálů v zemi za posledních téměř deset let. Sü, který loni opustil vedení vojenské komise a už v roce 2012 všemocné stranické politbyro, bude postaven před vojenský soud, upozornila Nová Čína. Sü je už několik měsíců držen v domácím vězení. 
    Dalším vyloučeným, oficiálně pro porušení stranické disciplíny, je bývalý viceprezident CNPC a bývalý poslanec Wang Jung-čchun. Stranu byli nuceni opustit také bývalý náměstka ministra veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng a někdejší šéf státního regulačního úřadu Ťiang Ťie-min. 
    Nový prezident Si Ťin-pching se rozhodl v prvním roce svého funkčního období učinit zátah proti korupci a plýtvání státními penězi. Slíbil přitom, že se zaměří na úředníky na všech úrovních. 
    Pozorovatelé tvrdí, že protikorupční tažení se osob na tak vysokých místech zatím nedotklo. To prý ukazuje na vážnost situace. 

rv spr