Energetická skupina RWE otevřela novou firmu v Rumunsku

Datum: 4.7.2014

Německá energetická skupina RWE otevřela novou pobočku v Rumunsku. Spadá pod RWE East, která z Prahy řídí činnost ve střední a jihovýchodní Evropě a Turecku. ČTK to dnes oznámil mluvčí skupiny Martin Chalupský. Nová RWE Energie Srl se zatím bude soustředit na dodávky elektřiny pro průmyslovou a komerční sféru. Rumunská ekonomika je podle firmy na vzestupu a stoupá poptávka po energiích. Třeba česká firma ČEZ ale měla na Balkáně řadu problémů, konkrétně v Rumunsku s dotacemi pro větrné elektrárny. 
    Podle šéfa RWE East Martina Herrmanna zná německá skupina trh v oblasti kolem Rumunska velmi dobře. "V Rumunsku nyní využíváme zkušenosti, které jsme již delší dobu shromažďovali v sousedních zemích. Díky tomu se nám daří držet riziko na zvladatelné úrovni při vynaložení rozumného množství investic," uvedl. Rumunsko nabízí dobré podmínky pro hospodářskou soutěž a je otevřeno zahraničním investorům, doplnil. 
    RWE sice působí v Rumunsku od roku 2011, ale dosud řídila tamní aktivity z Maďarska a zaměřovala se jen na část Rumunska. Nově chce RWE rozšířit své obchodní aktivity na celý tamní trh a do deseti let být jedním z deseti největších dodavatelů. Celá skupina RWE se loni propadla do čisté ztráty 2,76 miliardy eur (přes 75 miliard Kč). 
    Například česká energetická firma ČEZ činnost na Balkáně omezuje. V červnu oznámila, že už do budoucna nechce rozvíjet byznys na tamních trzích. V Rumunsku kvůli snížení tamních dotací pro obnovitelné zdroje uvažuje o prodeji části větrného parku, který tam postavila. V Albánii přišla o licenci, až na konci června se s tamními úřady dohodla na narovnání ve výši asi 2,75 miliardy Kč, což aspoň zhruba pokryje počáteční investici do nákupu albánské distribuční firmy. V Bulharsku pak firmě ČEZ hrozí pokuty, v krajním případě také odebrání licence. 

ver mol