KDU-ČSL navrhne svého kandidáta do dozorčí rady ČEZ

Datum: 4.7.2014

Lidovci navrhnou svého zástupce do dozorčí rady energetické firmy ČEZ a ministerstvo financí se nominací bude zabývat, shodla se dnes koaliční rada. Novinářům to po jednání řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky ale koalice v této problematice nenalezla plnou shodu. Zástupci tří vládních stran také ladili program mimořádné sněmovní schůze, která by se měla konat v polovině července. Poslanci budou projednávat zhruba 20 zákonů. 
    Lidovci si v minulých dnech stěžovali na změny, které v dozorčí radě ČEZ udělalo ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO). Do orgánu bylo dosazeno několik osobností spojených s hnutím ANO. Sobotka už na začátku týdne řekl, že lidovci i opozice by měli mít právo na svého zástupce v dozorčí radě firmy. 
    Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) po koaliční radě řekl, že lidovci vnímají spolupráci ohledně obsazování dozorčích rad pozitivně a jsou spokojeni s dnešním posunem. Místopředseda lidovců Marian Jurečka předpokládá, že KDU-ČSL do dozorčí rady ČEZ nominuje člena svého celostátního výboru Roberta Šťastného, řekl v České televizi. 
    "Nemohu potvrdit, že bychom dosáhli stoprocentní shody. Ale dohodli jsme se, že KDU-ČSL navrhne svého zástupce do dozorčí rady ČEZ," řekl Sobotka. Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka byla diskuse na toto téma dlouhá. "Znovu jsme se vraceli k principu, který jsme navrhovali na začátku a neuspěli jsme - aby jednotlivé resorty byly zodpovědné za to portfolio, které spravují," poznamenal Faltýnek. Ani tentokrát ANO u koaličních partnerů podle Faltýnka nenašlo pochopení. Premiér Sobotka doufá, že komunikace uvnitř koalice se v této věci zlepší. 
    Koalice se také dohodla na programu mimořádné sněmovní schůze, která by se podle Faltýnka měla zabývat asi dvěma desítkami zákonů. Mezi nimi bude mimo jiné komplexní novela služebního zákona, dále normy, které ruší poplatky v ambulanci a za recept, zavádějí nižší desetiprocentní DPH na knihy, léky a dětskou výživu či porodné na druhé dítě. Podle Faltýnka rozhodnou poslanci také o omezení hazardu. Soupis zákonů ve čtvrtek dostanou šéfové koaličních sněmovních klubů, aby mohli požádat o svolání schůze na 15. července. 
    Premiér uvedl, že očekává na schůzi určitý odpor opozice, a proto předpokládá, že jednání potrvá dva týdny. Doufá ale, že opozice neznemožní chod Parlamentu. 

sdv fln dvd rot