ČEZ měsíčně přeruší dodávky asi 2800 domácností, které neplatí

Datum: 7.7.2014

Energetický firma ČEZ měsíčně přeruší dodávky proudu asi 2800 domácností, které neplatí za dodávky elektřiny. To je zhruba o polovinu méně než v roce 2006, kdy ČEZ v průměru odpojil asi 6000 domácností za měsíc. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Jan Pavlů. 
    Celkem podle mluvčího dluží lidé firmě stovky milionů korun a jde o desetitisíce případů. Tato čísla jsou ve stejné relaci jako v roce 2006. 
    Za poklesem počtu dlužníků je podle mluvčího hlavně zasílání SMS a e-mailových upomínek dlužníkům. Firma je posílá od roku 2011. "V roce 2011 jsme měli asi 4000 případů přerušení dodávek měsíčně. Po zavedení nové formy upozornění na nutnost uhradit závazky toto číslo kleslo asi o 30 procent," uvedl Pavlů. 
    Od loňského roku ČEZ dlužníkům i volá. Se zákazníky, kteří se dostali do problematické situace a nemají na okamžité zaplacení, se společnost podle Pavlů snaží dohodnout individuálně. 
    Neplatiče evidují i alternativní dodavatelé energie. Například Centropol Energy má mezi jedním a dvěma procenty pohledávek ze všech vystavených faktur. Jde o čtyři až pět tisíc neplatičů. "Do této kategorie se ale dostávají všechny faktury včetně těch, které zákaznici zaplatí například s desetidenním zpožděním," uvedl mluvčí Centropol Energy Ladislav Šticha. 
    Bohemia Energy stejně jako E.ON počty neplatičů nezveřejňují. "Vzhledem k tomu, že jsme nastavili nový systém na vymáhání pohledávek, daří se nám procento neplatičů lehce snižovat," uvedla pouze mluvčí Bohemia Energy Alžběta Šťastná. 

rdo jw