Nový slovenský ministr podpořil garance pro jadernou elektrárnu

Datum: 11.7.2014

Slovensko nakonec možná poskytne ruské společnosti Rosatom záruky na výkupní ceny elektřiny z nové jaderné elektrárny, která by měla vyrůst na západě země. Nový slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis podle listu Pravda na rozdíl od svého předchůdce neodmítá stanovení pevných výkupních cen z nového jaderného zdroje. Právě ekonomická návratnost je podmínkou pro vstup Rosatomu do projektu. 
    "Pokud to bude v souladu s evropskými a slovenskými předpisy, nevidím problém ve stanovení výkupních cen," uvedl Pavlis. 
    Bývalý státní tajemník na ministerstvu hospodářství Pavlis se stal ministrem minulý týden poté, co demisi podal Tomáš Malatinský. Bývalý ministr hospodářství v minulosti vystupoval proti poskytnutí záruk na výkupní ceny elektřiny. 
    Partnerem slovenské vlády pro výstavbu nové jaderné elektrárny byla původně česká společnost ČEZ, kterou má v projektu nahradit právě Rosatom. Ruská firma začátkem letošního roku získala od maďarské vlády zakázku na rozšíření jaderné elektrárny v Paksi. 
    Podle Pravdy by se minimální výkupní cena elektrické energie z připravované slovenské elektrárny měla pohybovat kolem 65 eur za megawatthodinu, zatímco nynější tržní ceny jsou pod hranicí 40 eur za megawatthodinu. To by prý znamenalo, že za současných podmínek by stát musel ročně na provoz elektrárny doplácet částku asi 150 milionů eur (čtyři miliardy korun). 
    Jaderné elektrárny mají v současnosti na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny. Kromě atomové elektrárny v Jaslovských Bohunicích vyrábí Slovensko elektřinu z jádra i v Mochovcích, kde probíhají práce na dostavbě dvou dalších bloků. Dokončení této elektrárny na jihu země se proti původním plánům opozdí. 

boa hej