Menších dodavatelů elektřiny se bát nemusíte

Datum: 11.7.2014

Už jste si spočítali, kolik byste mohli ušetřit za elektřinu, ale pořád máte obavy odejít od stávajícího dodavatele k alternativnímu, jehož jméno vám nic neříká? Bát se nemusíte. Oproti tradičním dodavatelům nabízí kromě lepší ceny mnohdy i příjemnější servis a osobní přístup.

Poté, co byl trh elektřiny liberalizován, začaly společnosti prodávající elektřinu, růst jako houby po dešti. K dnešnímu dni existuje asi stovka malých dodavatelů, kteří vám mohou nabídnout elektřinu za mnohem lepší cenu než největší energetické společnosti na našem trhu (ČEZ, E. ON a PRE). Široký výběr ale velkou řadu lidí zmate. Úspora elektřiny, kterou si vypočetli, je sice tak lákavá, zasekli se ale na pověstném „ale“. Není to velký risk svěřit se do péče neznámého dodavatele? Co když zkrachuje? A tak raději mnoho z nás zůstává u velkých dodavatelů a platí víc, než musí…

Jaké výhody přináší menší dodavatelé elektřiny?

Hlavní výhodou, díky které se alternativní dodavatelé těší přílivu nových zákazníků, je právě nižší cena za elektřinu. Mohou si to dovolit proto, že dokážou operativněji pracovat na trhu a správně optimalizují množství elektřiny. Nemají velké množství zásob, které by je nutily zvyšovat náklady. Menší dodavatelé také mají často daleko vstřícnější jednání oproti obrovským korporacím čítajícím statisíce klientů. I příjemné bonusy jednoduše vylepší celkový dojem. A pokud si vyberete správně, můžete se i svobodně nadechnout – čeká na vás totiž smlouva na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou, nulové aktivační a deaktivační poplatky. Takže pokud náhodou nebudete spokojeni, můžete svobodně odejít.

Krátká historie, kterou nelibě nesou rozpačití zákazníci, je přitom naprosto logická. Vždyť to není tak dlouho, co se otevřel trh s elektrickou energií i pro konečné zákazníky!

Přehled alternativních dodavatelů najdete ve srovnávači elektřiny. Pokud vás některá nabídka zaujme, můžete o změnu dodavatele zažádat online.

Důvěru dodá licence od ERÚ i reference klientů

Je i přese všechny klady vaše obava z neznáma vysoká? Je pochopitelné, že mezi stovkou alternativních dodavatelů se skrývají i černé ovce, které trochu kazí pověst solidním prodejcům. Pokud ale budete obezřetní, nemůžete šlápnout vedle. Jestliže vám strach nedá spát, pátrejte po tom, jestli je vybraný dodavatel držitelem licence od Energetického regulačního úřadu. Klid na duši dodají i zkušenosti a reference jiných klientů. Nadšené komentáře vyhladí vaše vrásky na čele, rozpačité komentáře naopak ušetří budoucího zklamání.

Zklamání pomohou rozehnat i určené priority. Co od dodavatele čekáte? Jen nižší cena neznamená všechno, důležité jsou i různé služby či výhody. Jestliže například rádi řešíte problémy osobně, ověřte si, jestli má dodavatel pobočku ve vašem městě. 

Potmě nebudete. Zachrání vás dodavatel poslední instance

A teď otázka, která vás možná pálí ze všeho nejvíc - Co když dodavatel zkrachuje? I toto jsou zbytečné obavy. Zákony totiž pamatují na situaci, kdy dodavatel ukončí svou činnost, a bez energie vás určitě. Ujme se vás dodavatel poslední instance. Jedná se zpravidla o dominantního dodavatele pro dané distribuční území - tedy jednoho dodavatele z trojlístku ČEZ, EON či PRE. Ale nemějte obavy, ke krachu dochází skutečně jen ojediněle a při zodpovědném výběru se vám zaručeně vyhne!

Ušetřeno.cz