MfD:Ovládnutí plzeňské Škody bylo dle švýcarského soudu v pořádku

Datum: 15.7.2014

Švýcarský soud, který loni v říjnu bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) odsoudil za podvod a praní špinavých peněz, je ve stejném rozsudku zprostil obžaloby v kauze ovládnutí strojírenské společnosti Škoda Holding. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na dokument, který má k dispozici. Čeští vyšetřovatelé však podle deníku přesto na kauze dál pracují. 
    Čeští žalobci nyní vyhodnocují, zda bude možné zahájit trestní stíhání, řekl MfD dozorující státní zástupce Marek Bodlák. Jasno by mělo být do půl roku. Upozornil, že názor švýcarského soudu není pro českou policii závazný. Podle detektivů existuje podezření, že při ovládnutí Škody Holding byly spáchány korupční trestné činy, podvod, zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku, píše deník. 
    Podle švýcarský žalobců hlavní roli při plánování, jak plzeňskou strojírenskou firmu ovládnout, hrál Jiří Diviš. Švýcarský soud ale dospěl k závěru, že pro 30 milionů eur (asi 824 milionů Kč) použitých v roce 2002 k nákupu akcií a aktiv společností ze skupiny Škoda Holding není prokázáno, že by pocházely z trestné činnosti, cituje MfD z rozsudku. 
    Švýcarští vyšetřovatelé prověřovali ovládnutí Škody Holding společně s případem MUS, protože obě firmy získala stejná skupina bývalých manažerů MUS skrytá za firmou Appian. Podle žaloby si Diviš, Marek Čmejla, Luděk Měkota, Antonín Koláček a Oldřich Klimecký výnosy z ovládnutí MUS rozdělili tak, že Koláček s Měkotou si nechali MUS a Divišovi se Čmejlou připadlo 2,9 miliardy korun a Škoda Holding ovládnutá přes osm zahraničních společností. 
    Pražští detektivové v případu ovládnutí Škody Holding podle deníku vyslechli také bývalého generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Martina Romana, který plzeňskou škodovku vedl právě v době, kdy její podíl od státu odkoupila skupina Appian. Roman však už dříve uvedl, že nikdy nebyl ve Škodě Holding akcionářem, podílníkem, ani ovládající osobou. Vypovídal také bývalý premiér Vladimír Špidla a tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. 

dvd