Odposlouchávací zařízení nalezené v kanceláři ERÚ nebylo policie

Datum: 17.7.2014

Odposlouchávací zařízení, které ve své kanceláři našla vysoce postavená úřednice Energetického regulačního úřadu (ERÚ), nebylo od policie. Kvůli nálezu štěnice se dnes sešla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková s náměstkem policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeňkem Laubem. Případ nyní vyšetřují ostravští policisté. ČTK informaci o schůzce potvrdila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. 
    Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková ČTK pouze řekla, že policie pracuje s několika verzemi. "Právní kvalifikace ještě nebyla stanovena. Ještě je na to brzy, jsme teprve na začátku," řekla. 
    Na případ na začátku týdne upozornil server IHNED.cz, podle něhož byl přístroj údajně instalován v sekci, kterou procházejí prakticky všechny přípravy nových zákonů a například i rozklady rozhodnutí úřadu. 
    Vitásková dnes podle mluvčí Macalíkové Laubeho informovala o nálezu odposlouchávacího zařízení v kanceláři. Laube prý šéfku ERÚ ujistil, že policie případ vyšetřuje. "Ujistil ji, že rozhodně nejde o policejní odposlech a že se záležitostí zabýváme," uvedla Macalíková. 
    ERÚ pod vedením Vitáskové například prověřoval, jak se někteří majitelé fotovoltaických elektráren dostávali ke včasnému připojení sítě i lepším dotovaným cenám. V minulosti měla Vitásková kvůli kauzám spojeným s obnovitelnými zdroji policejní ochranu, protože se prý někdo snažil vytlačit její auto z dálnice nebo poškodit výtah, ve kterém jela. 
    V případu dvou chomutovských elektráren se však sama Vitásková dostala mezi obžalované. Za to, že zabránila obnově licenčního řízení, v němž by mohly obě elektrárny přijít o povolení pro provoz, jí u brněnského krajského soudu hrozí až 12 let vězení. Šéfka ERÚ považuje případ za vykonstruovaný a zmanipulovaný. 

mar vpl rot