Nejbohatší Polák Jan Kulczyk sloučí své aktivity v energetice

Datum: 21.7.2014

Nejbohatší Polák Jan Kulczyk spojí své aktivity v energetickém sektoru a vytvoří největší polskou soukromou energetickou společnost Polenergia. Její tržní hodnota by měla dosahovat 1,5 miliardy zlotých (zhruba deset miliard Kč). Oznámila to dnes Kulczykova firma PEP, která nyní tvoří většinu Kulczykových aktivit v energetice. 
    Kulczyk chce spojit PEP, jejíž akcie se obchodují na varšavské burze, se svou soukromě vlastněnou firmou Polenergia Holding. V nové Polenergii bude mít Kulczyk podíl 65 procent, což bude o pět procentních bodů více, než má nyní v PEP. Akcie společnosti PEP reagovaly na zprávu vzestupem o více než 20 procent. 
    Kulczyk vlastní v Evropě, Africe a Severní Americe aktiva sahající od těžby surovin přes zpracování ropy a plynu po reality. Má také podíl v globální pivovarské společnosti SAB Miller. Souhrnná hodnota tohoto majetku dosahuje podle agentury Reuters asi 3,7 miliardy dolarů (zhruba 75 miliard Kč). 
    Polenergia bude provozovat obnovitelné zdroje, které tvoří hlavní podíl produkce PEP, a hodlá budovat paroplynové kogenerační elektrárny a expandovat do distribuce elektřiny a plynu. Plánuje rovněž projekt uhelné elektrárny a rozsáhlou výstavbu větrných elektráren. Svou kapacitu produkce elektrické energie bude chtít společnost zvýšit z loňských 204 megawattů do roku 2016 na téměř trojnásobek a do roku 2022 na více než 2500 MW. 
    Největší polská elektrárenská společnost PGE má výrobní kapacity na produkci 12.900 megawattů a z velké většiny využívá uhlí. Polenergia plánuje vyrábět zhruba dvě třetiny energie z obnovitelných zdrojů. 

hp spr