Liberecké domácnosti mohou znovu ušetřit za elektřinu a plyn

Datum: 21.7.2014

Liberecké domácnosti mohou znovu ušetřit na poplatcích za elektřinu a plyn. Radnice po loňském úspěchu znovu připravuje hromadný nákup v elektronické aukci. Lidé se mohou registrovat přímo v budově radnice až do 17. září, samotná aukce se uskuteční o týden později. ČTK o tom dnes informoval mluvčí magistrátu Jan Vrabec. Loni se do aukce v Liberci přihlásilo přes 2000 domácností, v průměru ušetřily bezmála 30 procent nákladů na plyn a elektřinu. 
    "Elektronická aukce je bezpečný a efektivní způsob, jakým je možné získat nového, výrazně levnějšího dodavatele energií. Všichni poskytovatelé elektřiny a zemního plynu, kteří se o dodávku ucházejí, totiž musejí dopředu podepsat řadu podmínek a musí garantovat férovost k budoucím odběratelům, například neměnnou cenu po dobu dvou let. Samo město Liberec tuto komoditu nakupuje elektronicky už třetím rokem a ušetřilo díky tomu miliony korun," řekl ČTK ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).
    V přízemí historické radnice už začalo fungovat sběrné místo společnosti A-Tender, která bude aukci stejně jako loni zajišťovat. V kanceláři č.3 zájemci o aukci získají nejen všechny potřebné informace, ale i pomoc s vyřízením veškeré související agendy a výpovědí u dosavadního dodavatele. Aukce není určena jen Liberečanům, přihlásit je možné jakékoliv odběrné místo na území České republiky - byt nebo dům, ale i firmu či sdružení vlastníků. Podle Šolce se loni do e-aukce v Liberci přihlásila například celá rodina z jižních Čech. 
    "Naše loňská e-aukce byla svým rozsahem největší, Liberec byl totiž vůbec prvním větším městem, které ji zorganizovalo," poznamenal Šolc. Za přihlášení do sdruženého nákupu lidé nic neplatí, zaevidovat se mohou denně v úředních hodinách. S sebou by si měli na radnici vzít občanský průkaz, kopii smlouvy na elektřinu nebo plyn a kopii ročního vyúčtování. Informace najdou lidé na internetové stránce www.setrime-lidem.cz. Detailní informace dostanou také na dvou veřejných besedách, které radnice pořádá 29. července a 3. září. 

ivc kš