Díky nákupům energií na burze ušetří Plzeň za čtyři roky 40 mil.

Datum: 23.7.2014

Dvěma nákupy zemního plynu a jedním kontraktem na elektřinu na kladenské Českomoravské komoditní burze ušetří Plzeň v letech 2013 až 2016 na energiích celkem 40 milionů korun. ČTK to řekl primátor města Martin Baxa (ODS). 
    Plzeň nyní už podruhé nakoupila na burze zemní plyn pro roky 2015 a 2016 a uspoří tak zhruba milion. Ceny klesly proti letošním u maloodběru o tři procenta, u velkoodběru o 4,6 procenta. U obou produktů přitom šly pod 700 Kč/MWh. "Ve srovnání s aktuálními ceníkovými hodnotami dodavatelů plynu vykážeme jen u dodávek v maloodběru v příštích dvou letech úsporu pět milionů korun," uvedl šéf úřadu správních agend Petr Triner. 
    Ve srovnání s cenami před prvním nákupem platí nyní město za plyn u maloodběru o třetinu méně a u velkoodběru o čtvrtinu méně. "To vše v době zvyšujícího se rizika, že se cena plynu kvůli politicky nestabilní situaci na Ukrajině vydá vzhůru," řekl Triner. Město nyní koupilo 32.000 MWh plynu pro své objekty, obvody a organizace. 
    Plzeň loni nakoupila na burze elektřinu na tři další roky a ušetřila 33,5 milionu korun. Sečteme-li úsporu všech dosavadních nákupů, dostáváme se k celkové sumě 40 milionů Kč," řekl Baxa. 

Václav Prokš snm