Společnost Terea vloni skončila se ziskem téměř 28 milionů korun

Datum: 28.7.2014

Společnost Terea Cheb v roce 2013 vytvořila zisk před zdaněním téměř 28 milionů korun. Proti předešlému roku je to navýšení o bezmála dva miliony korun, vyplývá z výroční zprávy zveřejněné na internetu. Napůl městská firma se zabývá hlavně výrobou a distribucí tepla, elektřiny a správou bytů. 
    Terea Cheb, v níž má město Cheb podíl 50 procent a druhých 50 procent německá společnost Gelsenwasser AG, měla vloni obrat 261,5 milionu korun. V roce 2012 to bylo 245,1 milionu korun. 
    Největší podíl na hospodaření firmy má výroba a prodej tepla. Přesto, že loňská zima byla teplejší, množství prodaného tepla od Terey meziročně stoupla. Loni Terea prodala 351.500 gigajoulů tepla a utržila za něj 144,5 milionu korun. Dalších 598,3 milionu korun získala firma prodejem teplé užitkové vody. Kromě Chebu, kde firma začínala, dodává Terea teplo a teplou vodu také v Aši, Nebanicích nebo Plesné. 
    Výrazně se na hospodářských výsledcích společnosti Terea podílí i prodej elektřiny vyrobené v kogeneračních jednotkách. Loni Terea prodala 11.500 megawatthodin elektřiny a utržila za ni 32,8 milionu korun. V roce 2012 to přitom bylo jen 25,5 milionu korun. 
    Terea spravuje téměř 2200 bytů. Dříve to bylo podstatně více, ale městské byty v Chebu, které měla Terea dříve ve správě, si od roku 2012 spravuje samo město. Nezanedbatelný podíl na příjmech firmy má i středisko stavební činnosti a dopravy. 
    Terea letos slaví 20 let od uzavření dohody o založení společnosti, fakticky vznikla v roce 1995. Podle chebského starosty Pavla Vanouška (ČSSD) dohoda Chebu a německého partnera tehdy umožnila výjimečně vysoké investice do změny vytápění v Chebu. Místo uhelných kotelen, které značně zatěžovaly ovzduší ve městě, se postavily plynové kotelny. 
    Terea také připravuje stavbu závodu na energetické využití odpadu. Spalovna by měla městu snížit náklady na ukládání odpadu a zároveň vyrábět teplo z levné suroviny, což by umožnilo stabilizovat cenu tepla i do budoucnosti. 

pnp snm