Skupina Pražská plynárenská propustí až 15 procent zaměstnanců

Datum: 28.7.2014

Skupina Pražská plynárenská ke konci září propustí až 15 procent zaměstnanců, řádově to může být až 70 lidí. Propouštění je součástí restrukturalizace, jejímž cílem je zefektivnit činnost firmy a zhodnotit ji pro akcionáře. ČTK to dnes řekl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Holding na jaře ovládla Praha. 
    "Z převážné části se jedná o ty zaměstnance, kteří jsou již v důchodovém věku, a výše zmíněné snížení počtu pracovních pozic se týká zejména administrativy," uvedl mluvčí. Propouštění podle něj firma předem dohodla s odborovou organizací a nebude mít vliv na kvalitu zákaznického servisu a bezpečnost dodávek plynu. 
    V energetickém oboru se chystají propouštění i další velké firmy. Třeba ČEZ v příštích dvou letech plánuje ušetřit ve stálých nákladech v průměru 16 procent a úspory se budou týkat i počtu zaměstnanců. Nejvíc má omezit náklady centrála firmy, a to o 21 procent. 
    Praha dokončila převzetí skupiny Pražská plynárenská koncem března. Město získalo asi čtvrtinový podíl od dosavadního akcionáře, německého koncernu E.ON. Šlo o akvizici za více než šest miliard korun. Praha si původně chtěla nechat jen distribuční část firmy, červnová valná hromada ale rozhodla, že v holdingu zůstane také obchod. Ten chtěla Praha dříve nabídnout za zhruba 2,15 miliardy korun. 
    Společnosti Pražská plynárenská Holding loni stoupl zisk na 305 milionů korun. Na dividendách firma vyplatí 120 milionů korun. V roce 2012 firma vydělala 239 milionů korun. Společnost je druhou největší plynárenskou distribuční firmou v ČR, má téměř 420.000 odběratelů. V roce 2011 dostala také licenci na obchod s elektřinou.
    Pražská plynárenská a. s., která je součástí holdingu, zaměstnávala loni 309 osob. Údaje za celý holding ČTK nemá k dispozici. 

dvd jw