Kontrola v Temelíně potvrdila kvalitu tlakové nádoby reaktoru

Datum: 30.7.2014

Vnitřní povrch tlakové nádoby reaktoru a svarové spoje na prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín jsou v dobrém stavu a v souladu s bezpečnostními požadavky. Takový je hlavní závěr kontroly, kterou odborníci provedli během odstávky prvního bloku. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. 
    "Deset dní, 24 hodin denně, mapovalo podrobně speciální zařízení (SKIN) v hodnotě desítek miliónů korun stav tlakové nádoby reaktoru. Pomocí systému vodotěsných a radiačně odolných kamer prováděli odborníci vizuální kontrolu," popsal Sviták. Vířivými proudy ověřovali stav návarů reaktoru a ultrazvukem nedestruktivně posuzovali celistvost a tloušťku materiálů tlakové nádoby. 
    Prozkoumali každý milimetr nádoby reaktoru na ploše sto metrů čtverečních. Kontrolní sondy přitom urazily vzdálenost přes 22 kilometrů. Pozornost se zaměřovala také na všechny svarové spoje. Jen pro uložení naměřených dat bylo potřeba deset DVD. Nyní kontrolní zařízení uvolnilo místo palivu. Jeho zavážení do reaktoru začne ve čtvrtek. 
    V rámci odstávky prvního výrobního bloku pokračuje také modernizace turbíny. Díky novým nízkotlakým dílům zvýší blok výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva. "Celá modernizace je o efektivnějším provozu, tedy lepším využití stávajícího množství páry, která proudí na lopatky turbíny," připomněl Sviták. 
    Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem dvakrát 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie. 

mi jpt